ZLATI REZ SLOVENJ GRADEC

V petek, 21. septembra, smo se predstavniki dijakov Gimnazije Ravne na Koroškem z mentorji udeležili festivala Zlati rez, ki  je potekal na Prvi osnovni šoli v Slovenj Gradcu v sklopu ASP Unesco šol. Dogajale so se različne aktivnosti za otroke vseh generacij iz cele Slovenije in celo čez mejo. Sočasno je v centru mesta potekal Mirovniški festival. Dogajanje pa se je začelo ob 9. uri zjutraj in sicer s predstavitvijo, ki so jo vodili učenci ter učenke, učitelji in učiteljice ter ravnateljica Prve osnovne šole. Prireditev je trajala približno eno uro, nato pa smo se okoli 10. ure zjutraj razvrstili v delavnice. Tudi naša šola je sodelovala. Pripravili smo tri; čebelarsko in dve fizikalni.

Pri fiziki smo se odločil, da bodo otrokom najbolj atraktivni praktični poskusi. Z mentorstvom profesorjev mag. Petra Sekolonika, Maksimiljana Kotnika in Alojza Roterja smo pripravili nekaj poskusov v povezavi s športom (merili smo odzivnost gležnja pri skoku, moč v zapestju, silo žoge ob stiku s podlago), nekaj pa z robotiko (prinesli smo robote na daljinsko upravljanje, naprave z generatorji, ki so napajale lučke ali grelce, predstavili smo magnetno lebdenje predmetov in vrenje vode pri sobni temperaturi). Obiskovalci s bili navdušeni in so se delavnic udeležili v velikem številu, podali pa smo tudi intervju.

Pod mentorstvom prof. Krebs smo dijaki čebelarskega krožka predstavili temeljne a zabavne stvari o čebelarstvu mladim učencem različnih osnovnih šol. Učencem smo predstavili osnove čebelarstva: čebelarsko opremo, pridelke in osnovne stvari o čebelah. Program smo predstavili dvema skupinama. Prva skupina je štela štiri učence, ki so se udeležili državnega tekmovanja iz čebelarstva, in štiri učence iz drugih osnovnih šol. Druga skupina je bila sestavljena iz učencev šestih razredov osnovne šole Slovenj Gradec. Obe skupini sta bili zelo produktivni. Sprva smo predstavili primarne stvari čebelarstva. Po predstavitvi so učenci izdelali hotel za žuželke. Posamezna predstavitev je trajala 45 min.

S profesorico Renato Boštjan in učenkami predmeta evropske študije smo se odpravile v center mesta, natančneje na trg, kjer smo imele svojo stojnico, ta pa je predstavljala našo šolo. Sprva smo stojnico uredile in okrasile s plakati, ki so bili izdelani s pomočjo dijakov prvega letnika gimnazije. Na stojnici smo pripravljale tudi palačinke, poleg pa podeljevale zastavice različnih držav. Zato je bila naša stojnica ena izmed najbolj obiskanih. Predstavljalo se je tudi trideset ostalih stojnic z različnimi motivi, bilo pa je tudi rekordno leto prijav na festivalu.  Tri dijakinje so se udeležile delavnic na Prvi osnovni šoli.  Udeležile so se delavnice Cirkus Flusabo, ki se je odvijal na igrišču Prve OŠ. Tam so potekale razne športne dejavnosti, npr. odbojka, plesi na trapezu, učenci šole pa so tudi vadili ples, katerega so nato zaplesali na trgu. Z delavnicami smo končale okoli 11.30, nato pa smo se odpravile v trg, kjer smo se pridružile ostalim dijakinjam na stojnici ter se pridružile skupinskemu plesu v centru Slovenj Gradca. Delavnice so se nam zdele zelo zanimive in hkrati zelo poučne.

Udeleženci Zlatega reza